درب ریلی کشویی

درب کشویی ارزان قیمت (درب ریلی اتاق)

درب کشویی چوبی یکی از پرطرفدارترین انواع درب‌هاست که به بیشتر به سبک مدرن اجرا می‌شوند. در ساختار این نوع از درب‌ها، یک لنگه از درب مورد نظر، بر روی ریل حرکت می‌کند و لنگه دیگر ثابت است و یا اینکه درب تک لنگه ساخته می‌شود و بر روی یک ریل به صورت توکار یا روکار باز و بسته می‌شود. بیشترین کاربرد درب ریلی اتاق خواب و همچنین دیگر فضاهای مسکونی و اداری است.

درب ریلی برای چه فضاهایی بیشتر پیشنهاد می‌شود؟

درب های ریلی کاربرد‌های زیادی در زندگی مدرن امروزی دارند از درب‌های فلزی ریلی که برای پارکینگ منازل تعبیه می‌شوند تا درب‌های کشویی ورودی و لابی ساختمان و همچنین درب‌ ریلی اتاق خواب که هم در محیط مسکونی و هم در فضای اداری را شامل می‌شوند.

درب ریلی اتاق
درب ریلی اتاق

موارد استفاده از درب‌های ریلی

 • اتاق خواب، کلوزت روم و پنتری روم
 • آشپزخانه (به عنوان جدا کننده فضای مطبخ از آشپزخانه اصلی)
 • حمام و سرویس بهداشتی (کمتر توصیه می‌شود!)
 • به عنوان دیوایدر برای تفکیک هال از پذیرایی و حتی حیاط

در ساخت درب ریلی اتاق از چه متریالی استفاده می‌کنیم؟

 • ام دی اف (MDF) یا اچ دی اف (HDF) یا ورق پلای وود (Pollywood)
 • چوب طبیعی (روس، راش، بلوط، عش، گردو)
 • روکش یا لایی چوب طبیعی
 • رنگ پلی اورتان یا پلی استر
 • ریل، شیشه و دیگر یراق آلات

درب ریلی چوبی یا شیشه ای؟!

دامنه تنوع متریال درب ریلی گسترده است به همین جهت گاهی انتخاب نوع درب دشوار می‌شود. درب ریلی چوبی و شیشه ای دو مدل از پر فروش ترین درب‌هایی هستند که در طراحی دکوراسیون داخلی کاربرد زیادی دارند و سعی می‌کنیم این دو درب را از جهات مختلف باهم مقایسه کنیم.

1) وزن : از نظر وزن در بیشتر موارد شیشه از چوب سنگین تر است و هرچه وزن درب بیشتر باشد عمر مفید ریل کاهش می‌یابد. بنابر این درب کشویی چوبی از این حیث نسبت به درب ریلی شیشه ای برتری دارد.

2) مقاومت در برابر رطوبت : چوب نسبت به شیشه در برابر آب بسیار حساس تر است و برای محیط های مرطوب مثل حمام و استخر، قطعاً پیشنهاد ما خرید درب شیشه ای است.

3) قیمت : از نظر قیمتی اختلاف زیادی بین درب ریلی چوبی و شیشه ای وجود ندارد. البته در بعضی موارد قیمت درب چوبی ممکن از بیشتر از نوع شیشه ای آن شود.

درب کشویی
درب کشویی

قیمت درب ریلی اتاق

بر آورد قیمت و هزینه این نوع از درب‌های ریلی، به چند عامل بستگی دارد. یکی از این عوامل، نوع درب مورد نظر از حیث مدل، ابعاد و وزن این محصول است. از طرف دیگر محل نصب و موقعیت درب ریلی نیز بر تعیین قیمت آن اثر گذار است. نوع یراق آلات و ریل و لوازمی که به کار گرفته شود تا درب ریلی چوبی مورد نظر را تکمیل نمایند نیز از جمله عوامل موثر بر کاهش و یا افزایش قیمت درب چوبی کشویی هستند. هزینه‌های مربوط به قفل و دستگیره، رنگ آمیزی و نصب و راه اندازی درب ریلی نیز در قیمت درب تاثیر مستقیم دارد. 

درب کشویی ارزان قیمت

درب کشویی ارزان قیمت تله ای خطرناک برای علاقه مندان به این نوع درب داخلی است. به دلیل اینکه مهم ترین قسمت درب‌های ریلی، مکانیزم ریل و یراق آلات آن است و با توجه به اینکه تمام وزن درب بر روی ریل سوار می‌شود. پس از مدت کوتاهی ریل دچار آسیب می‌شود و باز و بسته شدن درب با مشکل صورت می‌گیرد. به همین دلیل در هنگام خرید درب ریلی پیشنهاد می‌کنیم حتماً مشخصات ریل و مکانیزم های مربوط به آن را مورد بررسی قرار دهید.

انتخاب نوع متریال درب‌ ریلی چوبی

به طور معمول متریالی که برای ساخت درب چوبی ریلی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: چوب طبیعی، ام دی اف، اچ دی اف و پلای وود و … اما لازم به ذکر است که یکی از بهترین و با دوام‌ترین مصالح برای ساخت و طراحی این نوع از درب‌ها، چوب طبیعی درختانی مانند راش، بلوط، گردو است. در کنار چوب، روکش چوبی از دیگر متریال پر مصرف در ساخت درب‌های چوبی است. استفاده از رنگ های ضد آب این امکان را ایجاد می کند که درب های چوبی تا حد زیادی در مقابل رطوبت در امان باشند. 

درب کشویی توکار
درب کشویی توکار

درب چوبی ضد آب، یک دروغ شیرین! 

بهتر است بدانید عملاً ما چیزی به نام درب ضد آب چوبی نداریم. چون اساساً چوب متریالی است که به محض قرار گرفتن در معرض آب و رطوبت آسیب می‌بیند. به عبارت بهتر تا زمانی که روکش رنگ روی سطوح چوبی از بین نرود مانع رسیدن آب به مغز چوبی درب می‌شود. در نتیجه درب سالم می‌ماند اما در صورتیکه روکش نازک رنگ آسیب ببیند و محیط مرطوب باشد درب با احتمال زیادی آسیب خواهد دید.

البته در صورتیکه مغز درب بجای ام دی اف پلای وود باشد دیرتر دچار خرابی و فرسایش خواهد شد.

 • در محیط مرطوب حتماً بجای ام دی اف از پلای وود استفاده کنید.
 • استفاده از رنگ پلی اورتان خارجی تا حد زیادی سطح چوب را از خراشیدگی و رطوبت حفظ می‌نماید. 

راهکار جلوگیری از آسیب چوب در برابر آب

آیا استفاده از رنگ برای محافظت از چوب در برابر نم و رطوبت کافیست؟پاسخ به این سوال ساده خواهد بود : تا زمانی که رنگ تمام سطح کار را پوشش داده و ضربه و آسیبی نبیند پوشش رنگ برای جلوگیری از جذب رطویت توسط درب و دفرمه شدن آن کافی خواهد بود. در صورتیکه ضربه شدیدی به سطوح رنگ شده وارد شود و پوشش رنگ آسیب ببیند، راه نفوذ آب به مغز چوبی درب باز خواهد شد و درب به سرعت آسیب می‌بیند. برای جلوگیری از این مشکل استفاده از ورق ضد آب پلی وود یکی از رایج ترین اقداماتی است که می توان انجام داد.

 درب پلی وود یکی از بهترین درب‌های چوبی است که در برابر شراط محیطی مرطوب مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد. 

درب ریلی
درب ریلی

نحوه طراحی و ساخت درب کشویی

در ساخت این نوع از درب‌ها می‌توان از انواع چوب با جنس و بافت متفاوت، استفاده کرد. لازم است به این نکته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از چوب‌های سنگین‌ یا بزرگ بودن درب کشویی به دلیل وزن زیادی که این درب‌ها دارند باید حتماً در انتخاب ریل برای این درب‌ها دقت نمایید. استفاده از چرخ‌های کوچک و مقاوم در زیر درب بر روی این ریل‌ها، سبب می‌شود تا امکان حرکتی آرام‌تر برای درب کشویی چوبی، فراهم شود. از طرف دیگر در هنگام طراحی و ساخت درب، لازم است حتما تحمل دیوار ساختمان را نیز در نظر بگیرید.

در حقیقت دیوار مورد نظر باید توانایی تحمل فشار این محصول را داشته باشد چراکه ساختار درب ریلی چوبی بسیار محکم و قدرتمند است. توجه به ابعاد و وزن درب کشویی و میزان تحمل دیوار بسیار مهم است.

1) درب کشویی ام دی اف

این نوع از درب‌های چوبی کشویی، با استفاده از ام دی اف به وجود آمده‌اند. برای ساخت و نصب این نوع از درب‌ها لازم است ابتدا شیب سقف و طول درب مورد نظر خود را اندازه بگیرید و سپس ام دی اف را بر اساس اندازه‌های گرفته شده، برش دهید و نقاط نصب آن را آماده کنید. پس از آن، قطعه نگهدارنده ریل درب کشویی چوبی باید در بالای درب نصب شود و حداقل دو غلطک ریل نیز در عمق قسمت پایین درب قرار داده شوند.

قیمت مناسب و مقرون به صرفه از خصوصیات بارز درب MDF است. همچنین می‌توان از این متریال یک درب مخفی ریلی سبک برای جداسازی دو فضا و یا ورودی اتاق کلوزت و … استفاده نمود.

درب کشویی چوبی
درب کشویی چوبی

2) درب کشویی چوبی

بهترین متریال برای ساخت انواع درب‌های ریلی، چوب است. در ساخت این نوع از درب‌های ریلی، لازم است در ابتدا چوب مورد نظر خود را برش دهید. پس از برش چوب با مقیاس و ابعاد مناسب آن، شیاری را در درازای چوب، ایجاد کنید. مرحله شیار زنی، با استفاده از یک دستگاه مخصوص، انجام می‌گیرد. شیار ایجاد شده لازم است با حرکت غلطک‌ها در این محفظه، دارای تناسب باشد. پس از انجام این کار می‌توانید ریل ساخته شده را با استفاده از چسب‌های پلیمری، بر روی زمین بچسبانید.

به دلیل استحکام خوبی که چوب دارد حتی می‌توان در ساخت درب لابی ساختمان از سیستم کشویی و ریل‌های مخصوص استفاده نمود. البته با توجه به بزرگ بودن ابعاد درب‌های ورودی و سنگین‌تر بودن آنها نسبت به درب معمولی کمتر این درب‌ها را به شکل کشویی و ریلی می‌سازند. شاید چوب متریال گران قیمتی باشد اما زیبایی آن به بهایش می‌ارزد.

کاربرد انواع درب ریلی چوبی

همان‌طور که می‌دانیم در حال حاضر، فضاهای منازل و آپارتمان‌های مسکونی، بسیار کوچک طراحی شده‌اند. از طرف دیگر یکی از ملزومات این ساختمان‌ها، درب‌ها هستند. هر کدام از این درب‌ها نیز برای باز و بسته شدن، نیازمند فضای بسیاری هستند. در این زمینه و با توجه به اینکه انواع مختلف درب‌های کشویی و ریلی در امتداد دیوار حرکت می‌کنند و دارای چرخش نیستند، بنابر این انتخاب درب ریلی چوبی گزینه بسیار مناسبی برای فضاهای کوچک هستند. تا از این طریق بتوان از فضای مفید آپارتمان استفاده بیشتری به عمل آورد.

 • درب کشویی احتیاج به فضای کمتری نسبت به درب‌های معمولی دارد و مناسب فضاهای کوچک است.

از طرف دیگر، این درب‌ها نیازمند به کارگیری توان و قدرت زیادی برای باز شدن و بسته شدن نیستند. بنابراین می‌توان از این محصولات، در اماکنی که سالمندان و یا خردسالان زندگی می‌کنند و یا افرادی که توان کافی برای باز کردن درب ندارند، استفاده کرد تا آن‌ها بتوانند به راحتی درب را باز و بسته کنند.

 • باز و بسته نمودن این درب‌ها آسان بوده و برای افراد سال خورده و کودکان ایده آل است.

درب چوبی با فریم آلومینیومی مخفی

در کنار درب‌های ریلی که هم به صورت چوبی و هم به صورت ترکیبی از شیشه و آلومینیوم طراحی می‌شوند. درب فریم لس هم دقیقاً با همین متریال قابلیت اجرا دارد که بسیار زیبا و مدرن است. که می تواند گزینه خوبی برای ساختمان های لوکس و مارکدار شمال تهران باشد. کاربردی‌ترین ویژگی های این درب عبارت است از :

 1. طراحی بسیار ساده و چشم نواز
 2. قیمت مناسب در مقایسه با درب های تمام چوب
 3. طول عمر، کیفیت و کارایی بسیار بالا

قیمت درب کشویی اتاق خواب

برای اطلاع از قیمت درب کشویی اتاق خواب به چنتا آیتم باید توجه کنید : 1) هزینه خرید ریل، دستگیره و قفل 2) هزینه خرید درب ریلی ام دی اف یا چوبی 3) هزینه نصب درب این 3 آیتم مهم ترین موارد تعیین کننده قیمت درب ریلی هستند. در حال حاضر قیمت هر لنگه درب کشویی به ابعاد 210 در 90 با ترکیب چوب روسی، ام دی اف خام و رنگ پلی اورتان بدون احتساب هزینه ریل و یراق آلات از متر مربعی 12 میلیون تومان شروع می‌شود و بسته به نوع متریال و مدل درب این عدد افزایش می‌یابد.

منبع : youtube تاریخ بروزرسانی : 1403/03/26

امتیاز شما به این مقاله 5
پیمایش به بالا