درب اتاق نئوکلاسیک

درب اتاق نئوکلاسیک چیست و چه تفاوتی با دیگر درب ها دارد؟

«معماری کلاسیک» ، «معماری مدرن» و «معماری نئوکلاسیک» اصطلاحاتی هستند که در معماری و طراحی داخل و خارج ساختمان بکار می‌روند. هر کدام از این سبک ها ویژگی های خاصی دارند که بر اشیاء طراحی شده با آن سبک تاثیر می‌گذارد. درب اتاق نئوکلاسیک نیز نوعی درب است که با الهام از طراحی و معماری نئوکلاسیک ساخته شده است. تفاوت این درب با درب های دیگر نیز تا حدود زیادی از سبک آن منشاء می‌گیرد. پس قبل از پاسخ به این سوال که «درب اتاق نئوکلاسیک چیست و چه تفاوتی با دیگر درب ها دارد؟» باید سبک نئوکلاسیک و تفاوت آن را با سایر سبک ها بدانیم.

معماری نئوکلاسیک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

جنبش معماری نئوکلاسیک در قرن 18 در اروپا ظهور کرد. در این دوره محبوبیت فزایندهای برای ایجاد سادگی و تقارن در طراحی معماری مشاهده شد. انتخاب های طراحی نئوکلاسیک بسیار الهام گرفته از هنر روم باستان و یونان بود. ویژگی های این نوع معماری که در درب اتاق نئوکلاسیک نیز مشاهده می‌گردد، شامل موارد زیر است:

1) تاکید بر تقارن

یکی از اصول اصلی طراحی نئوکلاسیک، تقارن است. از تقارن اغلب برای ایجاد حس عظمت و رسمی بودن استفاده می‌شود. همچنین، این ویژگی سبب ظرافت نیز می‌شود.

2) سادگی

دومین اصل کلیدی طراحی نئوکلاسیک، سادگی است. این سادگی با استفاده از خطوط تمیز، حداقل تزئینات و تمرکز بر موارد ضروری ایجاد می‌شود. طرح های پیچیده و منبت‌کاری شده، معمولا در معماری نئوکلاسیک و از جمله درب ریلی اتاق نئوکلاسیک دیده نمی‌شود. این سادگی بر رنگ ها نیز تمرکز دارد و به همین دلیل یک پالت رنگ خنثی بیشترین کاربرد را در این نوع معماری دارد. همچنین، بهره گیری از مواد طبیعی مانند چوب، سنگ و مرمر نقش مهمی در طراحی نئوکلاسیک بازی میکند. گنجاندن فضاهای باز می‌تواند حس سادگی و تعادل را در طراحی نئوکلاسیک ایجاد کند.

3) ظرافت و زیبایی

ظرافت و زیبایی در طراحی نئوکلاسیک از ترکیب سادگی و تقارن پدید می‌آید. همچنین، استفاده از مواد مجلل مانند ابریشم، مخمل یا چرم و طلاکاری نیز حس عظمت و پیچیدگی را بر طراحی نئوکلاسیک می‌افزاید. نقوش کلاسیک یونانی یا رومی نیز نقش مهمی در این نوع معماری دارند. گنجاندن جزئیات کوچک و ظریف در طراحی هم یکی دیگر از ویژگی های طراحی نئوکلاسیک است که سبب ظرافت و زیبایی می‌شود. سایه های خنثی سفید، بژ و خاکستری حس سادگی و ظرافت را به درب اتاق نئوکلاسیک و سایر اشیاء طراحی شده به این روش می‌بخشد.

درب اتاق نئوکلاسیک چه ویژگی هایی دارد؟

درب اتاق نئوکلاسیک ویژگی های معماری نئوکلاسیک را در خود دارد. این درب ها معمولا بلند هستند و نوعی عظمت و شکوه را تداعی می‌کنند. تقارن در درب، یکی از ویژگی های مهمی است که هنگام پیدا کردن یک درب اتاق نئوکلاسیک باید به آن توجه کنید. فرقی نمی‌کند درب اتاق با چه طرح و مدلی ساخته شده باشد، در هرحال باید تقارن را کاملا در آن ببینید. بسیاری از درب های نئوکلاسیک دارای دو ستون در دو طرف هستند که به بلند دیده شدن، زیبایی و در عین حال سادگی آنها کمک میکند.

جنس درب اتاق نئوکلاسیک معمولا از مواد طبیعی مانند چوب است و رنگ هایی که برای رنگ کردن آن به کار میرود نیز خنثی و به رنگ طبیعت هستند. رنگ چوب، بژ، خاکستری و طوسی، از جمله رنگ هایی هستند که بیشترین کاربرد را در این نوع درب ها دارند.

درب اتاق نئوکلاسیک با سایر درب ها چه فرقی دارد؟

درب هایی که برای اتاق انتخاب می‌شوند، ممکن است دارای طراحی کلاسیک و یا مدرن باشند که هر دوی آنها تفاوت های واضح و نسبتا مشخصی با درب اتاق نئوکلاسیک دارند.

مقایسه درب مدرن و درب نئوکلاسیک

انواع مدرن درب، تا حدودی شبیه به انواع نئوکلاسیک هستند. اما تقارن یکی از اجزایی است که در معماری مدرن جایگاهی ندارد. پس وجود یا عدم وجود تقارن در درب، یکی از راه هایی است که میتوانید از طریق آن درب اتاق نئوکلاسیک را از درب های مدرن تشخیص دهید. علاوه بر تقارن، درب های مدرن کاملا مدرن هستند، آنها یادآور طراحی های رومی و یونان باستانی نیستند و صرفا یک زندگی مدرن را به یاد می‌آورند.

با این حال، ویژگی هایی مانند استفاده از خطوط صاف، تزئینات کم، مواد طبیعی رنگ های خنثی از جمله مواردی هستند که هم در طراحی مدرن و هم در معماری نئوکلاسیک کاربرد دارند. در برخی از موارد مرزهای ظریفی بین درب اتاق نئوکلاسیک و یک درب مدرن وجود دارد که تشخیص آن سخت است.

درب مدرن

مقایسه درب کلاسیک و درب نئوکلاسیک

درب های کلاسیک تا حدودی ظاهر سنتی دارند. همچنین، ممکن است با انبوهی از تزئینات، منبت‌کاری ها و سایر اضافات پر شده باشند. اما باز هم در مورد درب های کلاسیک ساده تر، قرار دادن یک مرز مشخص بین درب اتاق نئوکلاسیک و کلاسیک چندان آسان نیست. درب هایی که از ویژگی های کلاسیک پیروی می‌کنند، معمولا برای همه عصرها و دوره ها مناسب بوده و هرگز از مد نمی‌افتند. شاید این ویژگی بتواند به شما در تشخیص درب نئوکلاسیک از کلاسیک کمک کند.

درب کلاسیک

سخن آخر

درب اتاق نئوکلاسیک نوعی درب است که در ساخت آن از ویژگی های معماری نئوکلاسیک مانند تقارن، سادگی، عظمت بخشی و در عین حال زیبایی استفاده شده است. گاهی درب اتاق نئوکلاسیک چیزی ما بین درب های کلاسیک و مدرن فرض می‌شود. اگرچه این تقسیم بندی ممکن است از نظر فنی دقیق نباشد، اما می‌تواند در برخی از موارد در انتخاب درب اتاق نئوکلاسیک به شما کمک زیادی کند. درب های نئوکلاسیک معمولا هم برای خانه های سنتی و هم برای خانه های مدرن مناسب هستند و طیف وسیعی از رنگها و طرحها را شامل میگردند.

منبع : www.nobroker.in تاریخ : 1402/04/06

امتیاز شما به این مقاله 4.5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا