درب روکش چوب فریم لس به درهایی گفته میشود که با استفاده از ام دی اف خامی که روکش چوب طبیعی روی آن پرس شده، ساخته میشوند. این درها بعد از ساخته شدن وارد سالن رنگ آمیزی میشوند و پس از زیرسازی با استفاده از رنگ پلی اورتان رنگ آمیزی میشوند. برای حفظ یکپارچگی در طراحی، در کنار اجرای درب فریم لس با روکش چوب، میتوان برای دیزاین دیوار اطراف درب نیز از پنلهای دیوارکوب MDF روکش چوب استفاده کرد که به زیبایی فضا میافزاید.
845,000,000 ﷼
پروسه ساخت بیشتر درهای چوبی مدرن که طراحی فلت و صافی دارند، شبیه به هم است یعنی اگر چهارچوب درب را کنار بگذاریم، خود در از یک کلاف چوبی ساخته میشود که حکم ستون فقرات برای بدن را دارد و قسمت رویه و پشت درب که معمولاً از MDF، پلای وود، شیشه و … ساخته میشود.
ساخت کلاف داخلی درب : بر اساس ضخامت و ابعاد در، ابتدا چوبهای مورد نظر برش خورده و سایز میشوند و با استفاده از قطعات افقی و عمودی با فواصل معین و چسب و پیچ مناسب فریم درب ساخته میشود.
ساخت رویه درب : پس از انتخاب روکش چوب مناسب با استفاده از چسب چوب و دستگاه پرس، روکشهای چوبی روی MDF خام یا پلای وود، پرس میشود و در نهایت رویههای در، روی درب پرس میشود. در این مرحله هرچه پرسکاری دقیق تر و استاندارد انجام شود پروسه رنگ آمیزی راحت تر بوده و کیفیت نهایی رنگ درب بالاتر خواهد بود.
سایز کردن درب : با توجه به ابعاد مورد نیاز، ارتفاع و عرض درب با دستگاه دور کن، سایز میشود. همچنین قاب لبه درهای فریم لس، در همین مرحله روی درب پیاده سازی میشود. البته در طراحی درب کشویی این مرحله انجام نمیشود و قسمت نر در به صورت صاف و فلت ساخته میشود.
درب روکش چوب راش : رنگ این روکش، صورتی مایل به قهوهای است و دارای روزنههای ریز زیاد است و برای رنگهای خود رنگ و رنگ چوب روشن، گزینه مناسبی است.
درب روکش چوب گردو : روکش گردو، رنگی خاکستری مایل به قهوهای دارد و بافت آن ریز است ضمن اینکه نسبت به روکشهای دیگر قیمت بالاتری دارد.
درب روکش چوب بلوط : رنگ روکش بلوط، قهوهای روشن است. این روکش، بافت متفاوت تری در مقایسه با دیگر چوبها دارد که باعث میشود به آسانی هر رنگی روی آن بنشیند مخصوصاً رنگ های روشن و سفید که مزیت بسیار بزرگی به شمار میآید. بلوط تراکم و مقاومت بالایی دارد.
درب روکش چوب ملچ : رنگ این روکش، قهوهای مایل به قرمز است و یا رگههای مایل به سبز رنگی بر روی آن به چشم میخورد و بیشتر در گذشته نجاران قدیمی از این نوع روکش در ساخت محصولات چوبی استفاده میکردند.
بسته به نوع و ضخامت روکش چوب انتخابی، عددی حدود متر مربعی 1 تا 2 میلیون تومان به قیمت درب فریم لس اضافه میگردد. از نظر پروسه رنگ آمیزی نیز تفاوتهایی بین درب با روکش چوبی و بدون آن وجود دارد. اصولاً محصولاتی که با روکش چوبی ساخته میشوند طوری زیرسازی و رنگ آمیزی میشوند که بافت چوب دیده شود در صورتیکه در محصولاتی که با MDF خام تولید میشود رنگ آمیزی طوری انجام میشود که تمام سطوح به صورت یکنواخت کاملاً پوشیده شوند، به همین خاطر به این مدل رنگ آمیزی، پوششی گفته میشود.
دربهای چوبی به دلیل زیبایی، طرفداران زیادی نیز دارند. اما بیشتر آنها قیمتهای بالایی دارند، ضمن اینکه برای ساخت محصولات چوبی مختلف میبایست درختان زیادی قطع شوند و این کار به محیط زیست آسیب زیادی میرساند بنابر این بهتر است بجای درب تمام چوب از درب روکش چوب استفاده کنیم که هم سبکتر هستند و هم قیمت مناسبی دارند و استفاده از آنها آسیب کمتری به محیط زیست وارد میکند.
برای مقاوم سازی درهای چوبی در برابر رطوبت بجای MDF خام معمولاً از پلای وود استفاده میشود. پلای وود یا تخته چند لایی نوعی چوب مهندسی شده است که در مقابل رطوبت، مقاومت بالایی از خود نشان میدهد و به آسانی آسیب نمیبیند. درست مثل MDF خام میتوان روکش چوب را روی پلای وود پرس کرد و با استفاده از پوشش پلی اورتان، آن را رنگ آمیزی کرد. قیمت این درها با چهارچوب از حدود 35,000,000 تومان شروع میشود.
دربهای پلی وود یا چوب پلاست نوعی درب ضد آب با قیمت مناسب هستند که با استفاده از روکش PVC با طرحهای متنوع ساخته میشوند. در طراحی قسمتهای داخلی درب پلی وود از چوب استفاده نمیشود به همین دلیل کاملاً در برابر آب مقاوم است. بهترین شرکتهای تولید کننده درب پلی وود عبارتند از : Wedoor، Cdoor، سپاهان درب و …
منبع : wickes تاریخ بروزرسانی : 1405/03/02
| ارتفاع استاندارد : | 220cm (قابلیت افزایش تا 360cm) |
|---|---|
| عرض استاندارد : | 80cm (قابلیت افزایش تا 180cm) |
| استراکچر داخلی درب : | چوب روسی درجه 1 خشک کن رفته |
| رویه و پشت درب : | MDF خام 8mm وارداتی برند واناچای + روکش چوب طبیعی |
| پوشش درب : | رنگ پلی اورتان وارداتی برند GENC ترکیه |
| جنس چهارچوب : | آلومینیومی مخفی با مقطع اختصاصی |
| رنگ چهارچوب : | پودری درجه 1 (سفید – مشکی) |
| لولا مخفی : | 3 عدد – OTLAV ایتالیا 60kg (نقره ای – مشکی) |
| قفل مگنتی : | برند STV ایتالیا (نقره ای – مشکی) |
| دستگیره : | وارداتی درجه 1 – سبک مدرن (نقره ای – مشکی) |







